Scroll Top

Welur – co to za materiał? Jak prać i prasować spódnicę welurową?

welur - co to za materiał, jak go prać i prasować

Welur jest materiałem, który jako element garderoby nadaje całej stylizacji elegancji, ale także wygląda bardzo efektownie. Pięknie prezentuje się na większych powierzchniach, np. spódnicach, zwłaszcza w stylizacjach jesienno-zimowych, ale w żywszych kolorach także i wiosennych. Każda z nas, która ma choć jeden welurowy element garderoby w szafie pewnie zastanawiała się nie raz, jak się z nim obchodzić – jak prasować, jak czyścić i jak przechowywać. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji nasze welurowe ubrania pozostaną w doskonałej kondycji na długo.

Welur a aksamit – czy to to samo?

Welur, razem z aksamitem i welwetem należy do grupy tkanin zwanych pluszem. Różnią się między sobą m.in. sposobem uzyskania puszystej okrywy (charakterystycznego puszku), długością włosia, rodzajem użytych włókien czy elastycznością i grubością. Historia wytwarzania aksamitu pochodzi z Indii. W Europie tradycja ta pojawiła się w XII w. i głównymi ośrodkami produkcyjnymi były Włochy, a do Polski przywędrowała pięć wieków później.

Welur – co to za materiał? Charakterystyka

Welur to materiał cieńszy od aksamitu, najczęściej o jedwabnym włosiu. Jednak w branży odzieżowej nazwy aksamit i welur są bardzo często stosowane wymiennie. Mimo że welur oryginalnie jest jedwabny, to w krawiectwie możemy spotkać bardzo często welury poliestrowe. Co więcej, mianem weluru określamy np. tkaninę wełnianą stosowaną na płaszcze, ale także odmianę flauszu oraz rodzaj skóry przypominający zamsz.

Rodzaje weluru/aksamitu

Welur możemy podzielić ze względu na kilka kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj materiału, z którego welur jest wykonany. Wyróżniamy tutaj najpopularniejsze – welury poliestrowe, welury bawełniane oraz najszlachetniejsze – jedwabne. Należy zwrócić także uwagę, że dość często welury oznaczane jako bawełniane są mieszanką dominującej bawełny z innym materiałem. Kolejnym kryterium jest faktura materiału. Możemy tu znaleźć welury gładkie oraz kreszowane. Proces kreszowania polega na gnieceniu materiału i utrwalaniu wygniecionego wzoru wysoką temperaturą. Każdy z welurów może być również wzorzysty. Przy wyborze materiału warto zwrócić uwagę na gramaturę, czyli ciężar 1m2 materiału wyrażony w gramach. Na gramaturę wpływa rodzaj splotu, grubość włókien oraz ciężar samych włókien, jednak żaden rodzaj materiału nie ma narzuconej gramatury. W uproszczeniu możemy przyjąć, że im większa gramatura materiału, tym będzie on grubszy, jednak te widełki będą znacznie się różnić dla bawełny, jedwabiu czy weluru.

Welur odzieżowy – co się szyje z weluru?

Welur jest materiałem, z którego możemy znaleźć niemal wszystko. Począwszy od bluzek czy żakietów, poprzez sukienki i spódnice, a kończąc na butach i torebkach. Pamiętajmy jednak, że ze względu na efektowność tej tkaniny w tworzeniu stylizacji, zdecydujmy się raczej na jedną bądź dwie rzeczy wykonane z tego materiału, żeby uniknąć efektu przytłoczenia. Kiedyś welur był wykorzystywany do szycia szat liturgicznych oraz wykwintnych strojów, stąd warto wykorzystać go w komponowaniu eleganckich kreacji.

Jak prać welur i prasować welur

Ze względu na swoje włosie welur jest dość wymagającym materiałem, jeśli chodzi o pranie i prasowanie. Ale jeśli podejdziemy do niego ostrożnie i zastosujemy się do zaleceń producenta, nie powinnyśmy uszkodzić naszych ubrań. W zależności od rodzaju weluru będziemy go prać albo w pralce w niskiej temperaturze albo ręcznie, a do wody warto dodać płyn do delikatnych tkanin. W miarę możliwości przewróćmy odzież na drugą stronę, jednak w przypadku spódnic, ze względu na ich krój, nie jest to aż tak istotne. Podczas prasowania zachowajmy szczególną ostrożność, żeby nie położyć włosia. Tradycyjnym żelazkiem delikatnie prasujemy materiał wywinięty na lewą stronę, a pod spód warto podłożyć miękki ręcznik. Producent może zalecać także prasowanie wyłącznie gorącą parą.

Spódnica welurowa – jak o nią dbać?

Z jakiego weluru zostały uszyte nasze spódnice?

Spódnice La Farfalla uszyte są z wysokogatunkowego weluru, produkowanego w Polsce. Jego skład to w 80% bawełna a w 20% poliester. Gramatura materiału wynosi 300g/m, zatem materiał jest dość mięsisty. Podszewka wykonana jest z acetatu, dzięki któremu cała spódnica nie skleja się ani za nadto nie elektryzuje.

 

Jak prać i prasować naszą spódnicę welurową?

Nasze spódnice pierzemy w maksymalnej temperaturze 30°C. Możemy je prać w pralce, jednak dobrze zastosować program dla delikatnych tkanin. Spódnice prasujemy wywinięte na lewą stronę w temperaturze maksymalnie 110°C. Najlepiej sprawdzi się żelazko z generatorem pary lub stacja parowa. Para wodna świetnie wygładza materiał z krótkim włosiem i zapobiega utracie połysku i miękkości. Jeżeli korzystamy z tradycyjnego żelazka, starajmy się nie przyciskać go do materiału. Pamiętajmy, żeby przed prasowaniem całości, sprawdzić na małym skrawku jak tkanina się zachowuje.

Jak przechowywać i jak dbać o spódnicę welurową

Problemów z prasowaniem unikniemy, jeżeli spódnice będziemy suszyć, a później przechowywać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim starajmy się ich nie składać ani nie obciążać (np. innymi ubraniami), dzięki czemu nie powstaną zagniecenia. Włosie nie ulegnie deformacji, gdy spódnicę pozostawimy rozwieszoną luźno w szafie. Unikajmy także wieszaków z klipsami, ponieważ pozostawią ślad.

Welur jest dość wymagającym materiałem. Jednak przy zachowaniu wszystkich zaleceń producenta oraz dużej ostrożności w obchodzeniu się z nim na pewno nam się odwdzięczy atrakcyjnością stylizacji oraz będzie cieszył oko przez długi czas.

To może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowana/y żeby zostawić komentarz.