Scroll Top

Jak prać i prasować len? Jak dbać o lniane ubrania

Tkaniny lniane uznawane są za jedne z najstarszych naturalnych materiałów na świecie. Ze względu na niezwykłą wytrzymałość, oryginalną teksturę i prozdrowotne właściwości są cenioną tkaniną ubraniową i dekoracyjną. Jakie rodzaje lnu używane są w przemyśle tekstylnym (ubraniowym) , które są najdelikatniejsze dla skóry oraz w jaki sposób pielęgnować tkaniny lniane, aby zachowały swój naturalny urok i właściwości?

Len – co to za materiał, z czego powstaje?

 

Len należy do roślin jednorocznych, które uprawiane są w strefach klimatu umiarkowanego – głównie w Irlandii, Francji, Belgii, Holandii, Polsce, Czechach, Słowacji oraz w krajach nadbałtyckich – Litwie, Łotwie, Estonii. 

Tkanina lniana powstaje z włókien roślin lnu (pozyskiwane są w całości z łodyg), wśród których najpopularniejszą odmianą jest len zwyczajny (Linum usitatissimum). Powstanie tkaniny lnianej jest długotrwałym procesem, ale co ważne, nie używa się podczas jej produkcji  żadnych chemikaliów. Dzięki temu zarówno uprawa lnu, jak i produkcja tkaniny jest przyjaznym dla środowiska procesem, a len jedną z najbardziej ekologicznych i w całości biodegradowalnych tkanin, które znajdziemy na rynku. 

Włókna lniane mają szerokie zastosowanie w przemyśle i używa się ich do wytwarzania:

  • tkanin odzieżowych, pościelowych, bieliźnianych,
  • tkanin obrusowych i ręczników,
  • tkanin technicznych: żagli, sieci rybackich, lin okrętowych itp.

Właściwości lnu

 

Jeśli do tej pory len kojarzył wam się z szorstkim, mało przyjemnym w dotyku materiałem, to byliście w dużym błędzie! 

  • len jest miękki i przyjemny w dotyku

Używany dziś do produkcji odzieży len, jest przyjemnie miękki w dotyku, delikatny dla skóry i zdecydowanie nie podrażnia. Co więcej nie mechaci się, a kolejne prania zamiast niszczyć – uszlachetniają i zmiękczają tkaninę. Wszystko za sprawą naturalnie sklejających włókna klejów, które pod wpływem noszenia, prania i prasowania kruszeją i wypłukują się, dzięki czemu materiał staje się mięsisty, przyjemny w dotyku i delikatny dla skóry jednocześnie. Najbardziej miękki jest len podwójnie prany, tzw. “stonewashed”, z którego powstaje większość ubrań kolekcji letniej La Farfalla.

  • len jest wytrzymały, nie rozciąga się i nie przeciera

Len jest też jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów, który nie rozciąga się ani nie przeciera w trakcie użytkowania. W związku z małą elastycznością świetnie sprawdza się w przypadku oversizowych, nieprzylegających do ciała ubrań (sukienek, bluzek, spódnic). Uznawany jest też za materiał o najwyższej chłonności spośród wszystkich naturalnych włókien, dlatego zaleca się noszenie ubrań lnianych latem, w czasie wysokich temperatur. 

  • len jest tkaniną bardzo przewiewną

Tkanina lniana wykazuje również niską izolacyjność cieplną, dzięki czemu daje uczucie chłodu podczas noszenia. Len jest też niezwykle przewiewny – odprowadza dwutlenek węgla ze skóry, doprowadzając świeże powietrze do ciała.

  • len to tkanina antybakteryjna i antyalergiczna

Co istotne ubrania z lnu wykazują właściwości antybakteryjne i antyalergiczne (hamuje rozwój bakterii i grzybów), nie przepuszczają szkodliwego promieniowania UV (ze względu na wysoką zawartość lignin, które są absorbentem UV), nie elektryzują i nie powodują alergii. Len jest tkaniną naturalnie czystą, która nie wywołuje na skórze podrażnień ani uczuleń. 

niebieska spódnica lniana mini

Len się gniecie i to jest jego zaleta

Ze względu na małą sprężystość włókien lnianych produkty z nich powstałe są bardziej podatne na zagniecenia. Aby nadać tkaninie większą sprężystość producenci decydują się na łączenie naturalnego lnu z włóknami syntetycznymi. Ma to na celu zwiększyć odporność materiału na zagniecenia, ale w efekcie sprawia, że zaburzone zostają naturalne właściwości tkaniny. 

Czy taka ingerencja w tkaninę jest rzeczywiście potrzebna? Gniotliwość lnu jest w końcu gwarancją naturalności włókien, a tym samym wyznacznikiem jego jakości.

Może zatem lepiej spojrzeć na to z innej perspektywy? Len się gniecie, ale…pięknie się gniecie! Zagniecenia powstałe na tkaninie są szlachetne, nadają ubiorowi odrobiny nonszalancji i….naturalności. A to co prawdziwe i naturalne jest przecież na swój sposób piękne 🙂 

Świat już dawno pokochał len. Stał się kluczowym eleganckim materiałem letnim promowanym nawet wśród światowej sławy projektantów. Czy nie czas abyśmy i my pokochali go za jego niezwykle charakterną i nieidealną naturę?:) 

 

Lniane ubrania z kolekcji LENTE – sukienki, spódnice i bluzki z lnu>>

czerwona sukienka lniana
niebieska sukienka lniana

Rodzaje lnu

 

W produkcji ubrań lnianych prym wiedzie len zmiększany, temblowany, typu “stonewashed”. Dzięki dodatkowym procesom produkcji, włókna lnu ulegają zmiękczeniu, są bardziej miękkie, przyjemne w dotyku i po prostu lepiej się noszą. Poddanie tkaniny obróbce termicznej zapobiega również jej kurczliwości, dzięki czemu można mieć pewność, że ubrania zachowają swoją formę i wymiary przez lata użytkowania. Ponadto, podwójnie prany len mniej się gniecie i nie wymaga prasowania, co może przekonać do lnianej odzieży nawet jej sceptyków. 

 

Jak prać len

 

Len można prać ręcznie oraz w pralce na delikatnym cyklu prania (max 30-40 stopni, bez wirowania). Najlepiej nie łączyć go w praniu z innymi tkaninami, a piorąc ubrania w pralce automatycznej najlepiej odwrócić je wcześniej na lewą stronę. Należy też pamiętać, by ubrania nie były zbytnio ściśnięte i mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie podczas prania. 

Do prania lnu należy stosować łagodne środki piorące – silne detergenty i wybielacze mogą osłabić naturalne włókna lub odbarwić kolorową tkaninę. Nie zaleca się też stosowania dodatkowych środków zmiękczających – są one zazwyczaj przeznaczone do tkanin syntetycznych, a nie naturalnych, a ich stosowanie może przyczynić się do utraty naturalnych właściwości lnu. 

Jak suszyć len

 

Jeśli len został wyprany w pralce automatycznej, po wyjęciu ubranie należy strzepnąć i rozwiesić, gdy jest jeszcze wilgotne. Jeśli jest to możliwe i pogoda na to pozwala (co jest wysoce prawdopodobne, gdyż lniane ubrania nosimy zazwyczaj latem) warto len suszyć na świeżym powietrzu. 

Susząc ubrania należy pamiętać, aby nie przesuszyć włókien. To sprawia, że stają się one bardziej kruche.

Nie zaleca się suszenia odzieży lnianej w suszarkach automatycznych. Jest to proces dość inwazyjny, który może niekorzystnie wpłynąć na żywotność lnianych włókien, a także spowodować skurczenie się tkaniny. 

 

Czy można prasować len

 

Lnu, w szczególności kreszowanego (“stonewashed”), nie należy i nie powinno się prasować. Gniotliwość i lekko spulchniona faktura jest jego naturalną cechą i na tym polega jego urok. Jeśli jednak istnieje taka potrzeba lub zależy nam na gładkiej tkaninie, należy pamiętać by lniane ubrania prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne lub używając pary.

 

Czy len się kurczy?

 

Podczas procesu produkcji, tkanina jest zmiękczona i wykurczona. Przy zachowaniu odpowiednich zasad pielęgnacji materiału, maksymalna kurczliwość lnu wynosi zaledwie do 2%. W przypadku lnu stonewashed, który poddany jest podwójnemu praniu, nie ma ryzyka skurczenia.

biała sukienka lniana

To może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowana/y żeby zostawić komentarz.