Scroll Top

Jak się ubrać do teatru, opery, filharmonii? Stylizacje ze spódnicą welurową

Jak się ubrać do teatru, filharmonii czy opery? Dlaczego zadajemy sobie to pytanie? Być może dlatego, że wszystkie te przestrzenie dają możliwość obcowania ze sztuką w najczystszej formie. Może stąd wynika poczucie, że powinniśmy celebrować tę chwilę, wyrazić szacunek dla miejsca oraz pracy artystów poprzez odpowiedni ubiór.

 

Dress code w teatrze – czy obowiązują jakieś zasady? Jak się ubrać na musical a jak na komedię? Jak do Teatru Narodowego a jak do Buffo?

 

Aktualnie dress code teatralny zezwala na swobodniejszą formę ubioru niż kiedyś, wręcz uznaje zbyt wyszukane kreacje za passé. Jednak warto pamiętać, że teatr jest miejscem celebracji sztuki, stąd warto się zdecydować na eleganckie, klasyczne stroje. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej kreacji do okazji, miejsca czy nawet rodzaju przedstawienia. Inaczej ubierzemy się do opery, inaczej na głośną premierę, a inaczej do teatru współczesnego. Istnieją również uniwersalne zasady, których warto przestrzegać niemal w każdym przypadku.

Jak się ubrać do teatru na premierę, a jak na mniej doniosłe okazje?

Premiera teatralna jest doskonałą okazją, kiedy możemy popisać się tym, co mamy w szafie. Długa suknia, zwiewny szal, elegancka biżuteria, czy wysokie szpilki będą mogły ujrzeć światło dzienne. Postawmy na spokojne kolory, chociaż niekoniecznie musi być to czerń, proste formy i klasyczne stylizacje, a także wybierzmy kreacje ze szlachetniejszych materiałów. Niejednokrotnie informacje o obowiązującym dress codzie znajdziemy w zaproszeniu.

Podczas mniej wyjątkowych okazji stylizacja nie musi być aż tak okazała i w tym wypadku długą suknię zastąpimy koktajlową, jednak wciąż powinnyśmy pamiętać o stonowanych barwach i zasłoniętych ramionach. Unikajmy także w każdym przypadku przepastnych toreb i zdecydujmy się na kopertówkę lub podczas luźniejszych form teatralnych małą torebkę na ramię.

Jak się ubrać do teatru wieczorem, a jak w ciągu dnia, np. na wycieczkę szkolną?

Dobór odpowiedniego stroju na wieczorne wyjście do teatru, na imprezę czy do restauracji staje się wręcz przyjemnością, kiedy możemy nieśpieszne w domu zadecydować o naszej kreacji. Problem pojawia się, gdy wyjście ma miejsce bezpośrednio po pracy i już wcześniej musimy się przygotować lub gdy spektakl odbywa się w ciągu dnia. Zmora nauczycielek i nauczycieli, którzy mają poczucie, że powinni celebrować miejsce jakim jest teatr, a z drugiej strony podczas całego dnia w szkole z trzygodzinną przerwą na spektakl lub podczas wycieczki szkolnej chcieliby czuć się wygodnie. W dodatku również należy uczulić uczennice i uczniów na dobranie odpowiedniego stroju, nie narzucając dyskomfortu przez cały dzień. W takim wypadku pamiętajmy, że dress code dzienny jest dużo luźniejszy niż dress code wieczorny. Możemy wybrać strój w stylu biurowej elegancji, zdecydować się na koszulę z dobrze dobranymi spodniami czy spódnicą. Rezygnujemy ze sportowego obuwia, koszulek, bluz. Załóżmy bluzkę z niemnącego się materiału. Wiele z nas zastanawia się czy w takie miejsce możemy założyć dżinsy. Spektakl dzienny będzie odpowiednią okazją. Starajmy się jednak wybrać prosty ciemny fason, bez aplikacji, przetarć, dziur czy podwijanych nogawek.

Jak się ubrać do Teatru Narodowego? Czy rodzaj teatru ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Teatr Narodowy jest miejscem, które samo w sobie sugeruje odpowiedni ubiór ze względu na swoją historię, dostojność pomieszczeń i aurę – należy do jednego z trzech teatrów w Polsce o charakterze instytucji narodowej. Zatem tutaj ubierzemy się najbardziej elegancko, chcąc okazać szacunek samemu miejscu, a zwłaszcza w dniu premiery.

Z kolei teatr muzyczny pozwala na większą swobodę – możemy podrasować nasz ubiór nutką ekstrawagancji, zwłaszcza przy wyborze dodatków.

Jak się ubrać do opery, a jak na balet?

Opera ze wszystkich sztuk charakteryzuje się największą rygorystycznością pod względem ubioru. Tutaj pójdźmy w klasyczną elegancję pod względem formy, tonacji kolorystycznej i materiałów. Zdecydujmy się na dłuższe suknie lub spódnice, całkowicie rezygnując z mini, wybierzmy eleganckie materiały i biżuterię. Podobny styl powinnyśmy zachować podczas spektakli baletowych.

Jak się ubrać do filharmonii na koncert muzyki klasycznej?

Dress code obowiązujący w filharmonii jest zbliżony do tego podczas wieczornych spektakli. Zatem ponownie strój klasyczny i elegancki. Pamiętajmy, by w każdym przypadku unikać odsłoniętego ciała, dlatego rezygnujemy z nadmiernych wycięć, odsłoniętych nóg czy otwartych butów. Obuwie, mimo że nie ma konieczności wysokich obcasów, powinno być zamknięte i dopełniające całą stylizację. Stąd nie zakładajmy cięższych kozaków czy masywnych butów na platformie.

Sukienka do teatru, opery i filharmonii? A może spódnica? nasze stylizacje ze spódnicą welurową

Dlaczego zamiast sukienki do teatru lub opery warto zdecydować się na elegancką spódnicę? Spódnica daję dużo więcej możliwości kreowania różnorodnych stylizacji – poprzez dobór odpowiedniej góry i dodatków mogą być bardziej wieczorowe, formalne lub dzienne. Ta sama spódnica z inną bluzką, marynarką i torebką to dwie zupełnie różne kreacje. Poza tym, spódnice można również wykorzystać na co dzień, na imprezę lub do pracy.  Wśród naszych stylizacji do teatru, opery, filharmonii znajdziecie piękne aksamitne spódnice z weluru, w długości midi i do kolan – eleganckie, szykowne, uniwersalne, do wykorzystania również na co dzień.

Czerwona spódnica midi do teatru lub opery, na premierę i wieczorne spektakle

W czerwonej, aksamitnej spódnicy w wersji midi w połączeniu z elegancką, np. jedwabną bluzką,  zakrytymi szpilkami, szlachetną biżuterią i kopertówką będziemy pięknie prezentować się w eleganckich wnętrzach teatru, opery i filharmonii. Możemy również zdecydować się na mniej wytworny wariant – wybrać spódnicę do kolan i zestawić ją z czarnym półgolfem – zestaw nieco mniej formalny, idealny na wieczorny spektakl w teatrze lub operze. Rubinowy kolor spódnicy można podkreślić poprzez subtelnie powtórzony akcent kolorystyczny na torebce w postaci haftu, aplikacji lub w biżuterii.

sukienka do teatru, opery, filharmonii

Zielona spódnica z aksamitu na spektakle dzienne i mniej doniosłe okazje (również ta w wersji przed kolano)

Zielona spódnica, zwłaszcza w wersji przed kolano, będzie świetnym wyborem przy komponowaniu ubioru na mniej uroczyste spektakle, koncerty i przedstawienia. Świetnie prezentuje się z czernią, ale też bielą, beżem, brudnym różem – takie połączenia kolorystyczne świetnie sprawdzą się w podczas sztuk i spektakli wystawianych w ciągu dnia. Każdą z wybranych stylizacji kolorystycznych warto dopełnić odpowiednimi akcesoriami, które podkreślą bardziej wieczorowy, uroczysty lub dzienny charakter stylizacji. Wystarczą drobne kolczyki perełki, subtelna broszka lub elegancka kopertówka, aby dziennej stylizacji do teatru nadać bardziej uroczysty charakter. Kieszenie w spódnicy to komfort i wygoda dla tych z Was, które nie lubią “obtykać” się ze zbędnymi torebkami:)

Uniwersalna granatowa spódnica na każdą okoliczność

Granat wydaje się być kolorem odpowiednim niemal na każdą okoliczność. Zestawiając aksamitną spódnicę z białą bluzką uzyskujemy typowo formalną, nieco biurową stylizację, do której możemy dobrać większą torebkę. Natomiast już w połączeniu ze srebrnymi lub perłowymi dodatkami otrzymamy bardzo elegancką stylizację. Wystarczy do spódnicy dodać kopertówkę z masy perłowej lub z cyrkoniami by stworzyć stylizację w klimacie glamour.

Czarna klasyczna bluzka z dekoltem z tyłu lub zabudowanym w zależności od rodzaju i rangi spektaklu/koncertu

Idealnym wyborem na mniej formalne wydarzenia, takie jak musical lub koncert, będzie klasyczna bluzka. Prezentujemy dwa warianty: z zabudowanym dekoltem oraz z odsłoniętymi plecami i wiązaniem. Obie bluzki stanowią klasyczną bazę, idealną do żakietu w cekiny czy oryginalnej spódnicy, a także pięknie podkreślają sylwetkę.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowana/y żeby zostawić komentarz.