Scroll Top

5 Włoszek, które zmieniły historię mody

Włochy od setek lat są ważnym europejskim ośrodkiem związanym z kulturą i modą. Przygotowaliśmy dla was sylwetki pięciu inspirujących Włoszek, których praca miała znaczący wpływ nie tylko na historię mody, ale też definicję włoskiego stylu. Od kultowych projektantek do CEO współczesnych domów mody. Od dyrektorek kreatywnych do influencerek. Kim były i są najbardziej wpływowe kobiety w branży modowej?

Miuccia Prada

Kobieta, która tak naprawdę nazywa się Maria Bianchi, stoi za takimi markami jak Prada i MiuMiu. Z wykształcenia jest politolożką, a jej rodzina pochodzi z Mediolanu – nic dziwnego, że modę i zamiłowanie do pięknego designu ma we krwi! Miuccia wprowadziła do haute couture elementy mody sportowej, co zrewolucjonizowało nie tylko Pradę, ale cały świat mody i współczesne rozumienie definicji haute couture. Po licznych sukcesach Prady w latach 80., w 1993 roku zdecydowała się na założenie marki MiuMiu. Miuccia jest miłośniczką sztuki i założycielką Fondazione Prada w Mediolanie. Co roku trafia na listy najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Elsa Schiaparelli

Włoska projektantka mody. Urodziła się w 1890 roku w Rzymie i od najmłodszych lat była wszechstronnie uzdolnioną ekscentryczką. Od 22. roku życia mieszkała w Londynie, Nowym Jorku, aż wreszcie trafiła do Paryża, w którym spędziła większość swojego życia. Przyjaźniła się m.in. z Salvadorem Dalim i innymi członkami ówczesnej paryskiej bohemy. W 1927 roku prowadziła do francuskiej mody lniane sukienki, spódnice i szorty, co w latach 20. XX wieku było bardzo rewolucyjne. Jej projekty budziły duże zainteresowanie i nosiły je na przykład Marlena Dietrich, Greta Garbo, Katherine Hepburn czy Joan Crawford. Przyjaźń z Salvadorem Dalim sprawiła, że najbardziej inspirującymi dla niej kierunkami w sztuce był surrealizm i dadaizm.

Chiara Ferragni

Jedna z najbardziej wpływowych przedsiębiorczyń współczesności, CEO firm TBS Crew i Chiara Ferragni Collection. Jak wiele influencerek, zaczynała od prowadzenia bloga modowego The Blonde Salad, którego założyła w 2009 roku. Jest uważana za osobę, która zdołała zrewolucjonizować branżę modową i „przenieść” ją do świata social mediów. Na Instagramie udało jej się zgromadzić ponad 26,5 miliona obserwujących, ale to nie wszystko: w ciągu ostatnich kilku lat Forbes i Instagram nazwały ją jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata, a Harvard Business School poświęca jej własne case study. Chiara sama o sobie mówi, że jej największą siłą jest dzielenie się naturalnością i spontanicznie przeżywanymi chwilami.

Donatella Versace

Donatella jest twarzą rodzinnej marki Versace od lat 80. XX wieku. Szczególnie kojarzona jest z powracającym obecnie stylem y2k, ponieważ przyczyniła się do powstania wielu kultowych projektów w latach 2000. Oprócz tego czuwała nad reklamami i kampaniami marki, które na zawsze weszły do kanonu popkultury. Styl Versace jest bardzo krzykliwy, maksymalistyczny i pełen kolorów – nie każdy go uwielbia, ale na pewno każdy rozpozna specyficzną estetykę marki na pierwszy rzut oka. Projekty Versace stworzone pod okiem Donatelli uważane są za dzieła sztuki – wiele z nich było wystawianych w Victoria and Albert Museum w Londynie.

Alberta Feretti

Projektantka mody, konstruktorka odzieży i prawdziwa #girlboss. Swój pierwszy butik o nazwie Jolly otworzyła w wieku zaledwie 18 lat w swoim rodzinnym mieście Cattolica. 5 lat później zaprojektowała własną kolekcję, a jej ubrania zaczęły się pojawiać na pokazach w Mediolanie od 1981 roku. Feretti od 1974 roku jest właścicielką grupy Aeffe, która – oprócz marki Alberta Feretti – skupiała m.in. Moschino i Jean Paul Gaultier. Jej projekty od lat są uwielbiane przez hollywoodzkie gwiazdy: Celine Dion, Katy Perry, Sandrę Bullock czy Dua Lipę. Jest kojarzona ze zmysłowym, romantycznym stylem i… sukniami ślubnymi.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowana/y żeby zostawić komentarz.